26. Jak modlić się do Świętego Pawła - 2

Oczywiście nabożeństwa, poprzez które oddaje się największą cześć Bogu i które dla nas są najbardziej owocne to: Msza św. i Komunia św. Nie możemy uczynić nic lepszego ponad to, jak ofiarować Bogu Mszę św. i przy wstawiennictwie św. Pawła przyjąć Komunię św. Zobaczmy, co to znaczy, jak bardzo jest dobre i jak się to robi.

Msza św. oraz Komunia św., jako akty kultu i pobożności, zawsze prowadza do Boga, jedynego początku i jedynego celu naszego życia. My jednak możemy z nich korzystać przy pomocy świętych, czynić je w jedności ze świętymi, przez świętych i w świętych. Można powiedzieć: aby być wysłuchanym przez św. Pawła, który tak wielką czcią otaczał Mszę św. i Komunię św., musimy: wypełniać te dwa akty naszej pobożności; przedstawiać je Bogu przez ręce św. Pawła; mieć pragnienie uczynienia tych aktów w duchu pobożności, jaka cechowała Apostoła; łączyć z nim te same intencje,jakie on nosił w sercu.

Jest to rzecz najświętsza. Te dwie praktyki najbardziej skutecznie wyjednują nam błogosławieństwo św. Pawła. Co bowiem może być bardziej świętego, bardziej drogiego sercu św. Pawła niż Msza św. i Komunia św.? Sercu tego, który tak bardzo angażował w nie całego swojego ducha i celebrował je z takim pietyzmem i miłością, że nie zauważał nawet upływającego czasu. Mamy przynajmniej dwa świadectwa na to, że na celebracji Mszy św., spowiadaniu i głoszeniu spędził cały dzień. Co może być z większą radością przyjęte przez św. Pawła, jeśli wiemy, że Msza św. i Komunia św. oddają Bogu tak wielką chwałę i służą jako środki wypraszające łaskę?

W swoich listach daje on wiele wskazówek odnośnie do celebracji świętych tajemnic; chce, abyśmy byli na nie przygotowani poprzez czystość sumienia, aby kobiety miały nakrycia głowy w kościele, ponieważ jest to również wyraz czci oddawanej aniołom, którzy asystują w czasie składania Świętej Ofiary Mszy.

Jak mamy w końcu przeżywać w kościele Komunię św. i Bożą Ofiarę?

Pamiętamy o wielkiej gorliwości, jaką miał św. Paweł dla celebracji świętych tajemnic i z jak wielkim zapałem uświadamiał ludzi, jak wielką cenę ma Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa. Zatem słuchajmy wielu Mszy św. i często przyjmujmy Komunię św., gdyż dzięki temu możemy uczestniczyć w Boskim upodobaniu, które było również upodobaniem św. Pawła.

Kiedy przychodzimy do kościoła, wielką pomocą jest stawianie sobie pytania: Jak św. Paweł słuchałby Mszy św. i jak przyjmowałby Komunię św., jeśli byłby na moim miejscu? Jak on to przeżywał? Módlmy się do niego, także o to, abyśmy swoim mogli uczynić jego miłość, jego zapał, szczególnie ten zapał i tę miłość, które teraz rozkwitają w nim w niebie.

Odnośnie do intencji: oczywiście niemożliwe jest, abyśmy mieli intencje lepsze od tych, które miał św. Paweł, kiedy żył na ziemi i szczególnie teraz, kiedy jest w niebie. Nasza Msza św. i naszej Komunie św., składane Bogu przez ręce św. Pawła, będą miały pewniejszy przystęp do Bożego Serca i za wstawiennictwem św. Pawła wyjednają nam większe łaski.

w: J. Alberione, Paweł Apostoł. Natchnienie i wzór, Częstochowa 2013, ws. 132-133.