16. Gorliwość o dom Twój

Są dwa rodzaje gorliwości. Jedna ta, którą miał Szaweł, fałszywa: "Wiernością judaizmowi przewyższałem wielu rówieśników w moim narodzie, gorliwie przestrzegając tradycji przodków" (Ga 1,14); druga ta, którą odznaczał się Paweł,m prawdziwa: "Zabiegam o was z Bożą zazdrością" (2 Kor 11,2).

a/ Gorliwość fałszywa jest: pozbawiona rachunku sumienia; "Szaweł prześladował Kościół", pozbawiona miłości, "pałał nienawiścią"; nie ma w niej miary: "prześladowałem Kościół Boży i chciałem go zniszczyć" [por. Ga 1,13], w przeciwieństwie do Gamaliela. Jak to wyjaśnić? Powodem jest niepohamowany temperament; gniew pozostawiony wolny Ślepa i jednostronna miłość do tradycji. Fałszywy duch grupowy, "ja faryzeusz i syn faryzeuszów", który rodzi ciasnotę umysłu, brak zmysłu krytycznego i równowagi.
Jakie konsekwencje: uderza na ślepo; niszczy; włącza w to porzucenie Boga.
"Jeśli wasze serce napełnione jest chorobliwą zazdrością i rywalizacją, to nie wywyższajcie się nad innych i nie kłamcie wbrew prawdzie. Taka mądrość nie pochodzi z nieba, ale jest przyziemna; kieruje się tylko zmysłami i jest diabelska" (Jk 3, 14-15).

b/ Prawdziwa gorliwość:
./ tylko dla chwały Bożej i dla dusz;
../ na sposób, w jaki gorliwie działał Jezus Chrystus;
.../ wzbogacona cechami charakteru Pawła po nawróceniu.

"Mądrość, która pochodzi od Boga (prawdziwa gorliwość) jest:
- przede wszystkim nieskazitelnie czysta; czyli umiarkowana, pokorna;
- następnie przynosząca pokój, także w gorliwości obrony;
- łagodna, pokorna, ale przy tym stała;
- łagodna, przekonuje, pozyskuje, nie narzuca się;
- uległa, przyjmuje, chwali dobro wszystkich i zawsze;
- pełna miłosierdzia, kocha przebaczenie i współczucie;
- i dobrych owoców, po owocach poznaje się drzewo;
- owoc sprawiedliwości... zasiewają w pokoju ci, którzy wprowadzają pokój (Jk 3, 17-18).

c/ "We wszystkim okazujemy się sługami Boga: w wielkiej wytrwałości, w utrapieniach, w niedostatkach, w uciskach, w chłostach, w więzieniach, w zamieszkach, w trudach, w czuwaniach, w postach, w czystości, w poznawaniu, w cierpliwości, w dobroci, w Duchu Świętym, w nieobłudnej miłości, w prawdziwej nauce, w mocy Boga; przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny, przez chwałę i zawstydzenie, przez oczernianie i sławienie; uznani za zwodzicieli, a jednak prawdomówni; za nieznanych, a jednak znani; za umierających, a jednak żyjący; jako karani, a jednak nie uśmiercani; jako zasmucani, a zawsze radośni; jako ubodzy, a wzbogacający wielu; jako nieposiadający niczego, a posiadający wszystko!" (2 Kor 6, 4-10).

Do J[ezusa] Mistrza

Gorliwość jest kwiatem miłości Boga i dusz.
Rozpal we mnie ogień Twojego Serca: płomień czysty, niedymiący, płomień, który spali wiele małych a niskich skłonności; płomień, który oświeci i ogrzeje; światłem spokojnym, ciepłem słodko się wzmagającym.

"Nie wiecie, do jakiego ducha należycie" [por. Łk 9,55].
Ten płomień będzie rosnąć:
1. jeśli potrafię umartwić serce, oczy, upodobania, naturalne sympatie i antypatie;
2. jeśli potrafię być bardziej skupiony, czyniąc to, czego chciał św. Paweł: "Troszcz się o siebie i o czytanie Pisma" [por. 1 Tm 4,13];
3. jeśli będę kochał Najświętszą Eucharystię: celebrując ją lepiej, lepiej przystępując do Komunii św., lepiej nawiedzając Najświętszy Sakrament; czyniąc, w istocie, dzień eucharystycznym;
4. jeśli zdecydowanie wstąpię na drogę pokuty.

Różaniec święty, Miserere.

w: J. Alberione, Paweł Apostoł. Natchnienie i wzór, Częstochowa 2013, s. 217-219.