6. Dni skupienia

Ks. Alberione cytując słowa św. Mateusza: „Czuwajcie i módlcie się” (Mt 26, 41), uważa, że praktyki pobożnościowe mogą pomóc przezwyciężyć pokusy, aby iść drogą, jaką wskazuje Boski Mistrz. „W waszej regule, w Konstytucjach - pisze - są zaznaczone praktyki pobożności. Módlcie się (...)”. Siostry spełniają wszystkie praktyki pobożności - „Spełniajcie je dobrze”. Założyciel wskazuje na dni skupienia jako podstawowe ćwiczenie duchowe, które ułatwia stałe czuwanie nad realizacją swojego powołania. Praca duchowa przynosi efekty w postaci głębszego życia duchowego, gdy systematycznie dusza może spojrzeć na to, co już osiągnęła i jednocześnie poznawać braki, niedociągnięcia hamujące jego wzrost.

Dlatego Konstytucje Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza proponują obowiązek uczestniczenia raz w miesiącu w „dniu skupienia”. Jest to ćwiczenie duchowe wymagające poświęcenia dnia czy chociażby kilku kolejnych godzin tylko i wyłącznie sprawom własnej duszy. W tym dłuższym spotkaniu z Bogiem Pobożna Uczennica ma wsłuchać się w Jego głos przemawiający w jej duszy. Według Założyciela, podejmując refleksję nad prawdami wiecznymi, Uczennica przygląda się swojemu życiu, spełnianym obowiązkom, rozwojowi życia duchowego. Dostrzega, jak wykorzystała miniony czas i co powinna zmienić w swoim życiu, by faktycznie Jezus Chrystus był jej Mistrzem. Refleksje te są podstawą rachunku sumienia i pomagają w Sakramencie pojednania odnowić pragnienie dążenia do doskonałości.

Owocem dnia skupienia jest oczyszczenie - podkreśla Alberione - ale też poznanie ewentualnych kryzysów czy stagnacji w rozwoju duchowym. Znając je, można podjąć środki zaradcze pozwalające przezwyciężyć te trudności, by dusza nadal mogła uznawać i przyjmować wolę Boga, by mogła stawiać Pana Boga na pierwszym miejscu. Dni skupienia pomagają kształtować w duszy postawę cierpliwości, zaufania i miłości do Boga oraz pogłębiają wiarę.

Źródło: S. Regina Czajkowska PDDM, Duchowość zakonna Uczennic Boskiego Mistrza w pismach księdza Jakuba Alberione Założyciela Rodziny Paulińskiej, Bydgoszcz 2012.

Komentarze