Trzydzieści myśli na miesiąc poświęcony Świętemu Pawłowi

1 czerwca:
Święty Paweł jest nazywany Apostołem w całym tego słowa znaczeniu. Czytając jego listy, zauważamy, że termin "apostoł' jest tytułem, który pojawia się najczęściej. On sam go sobie przypisuje, raz z pokorną wdzięcznością, innym razem z głęboką świadomością, raz z mocą, innym razem z dumą: jest to tytuł, który jest mu najbardziej drogi.

2 czerwca:
Świętego Pawła można zrozumieć tylko jako człowieka bliskiego duszom: wydaje się, że nie może go zrozumieć ten, kto widzi go odłączonego od dusz, które budowały jego pragnienia i są jego nagrodą.

3 czerwca:
Święty Paweł jest "Nauczycielem narodów": jego życie jest nauczaniem, nauczaniem żywym i pulsującym są jego listy. Również z tego powodu został on wybrany na opiekuna Zgromadzenia.

4 czerwca:
Święty Paweł jest nazywany "Nauczycielem narodów" i naprawdę był najwierniejszym i najgłębiej przenikającym doktrynę tłumaczem Ewangelii Jezusa Chrystusa.

5 czerwca:
Weźcie klucz, otwórzcie to Serce, wejdźcie w przebity bok Jezusa: oto Mądrość. Dzięki temu poznacie tajemnicę całej religii, pełnię objawienia i miłość Jezusa do nas.

6 czerwca:
Święty Paweł jest tym, który został nam dany jako opiekun, czyli ten, który troszczy się o wszystko, co odnosi się do naszych szczególnych potrzeb. On jest tym, który przedstawia nas Ojcu niebieskiemu i który modli się za nas do najświętszej Dziewicy.

7 czerwca:
Święty Paweł jest opiekunem całego Zgromadzenia, aby każdy jego członek trwał w prawdzie i postępował w świętości, w mądrości Ewangelii i w prawdziwym duchu ubóstwa.

8 czerwca:
Święty Paweł posiada jedną ideę, która jest niemal obsesją: jest nią Jezus Chrystus. Ma jeden ideał, do którego ze wszystkich sił dąży: jest nim Jezus Chrystus. Posiada miłość, która jest sprężyną jego całego życia: jest nią Jezus Chrystus.

9 czerwca:
Jezus Chrystus jest soczewką, pryzmatem, który służy św. Pawłowi do prowadzenia studium wszystkich aspektów ludzkiego życia i do rozwiązywania wszystkich problemów życia chrześcijańskiego.

10 czerwca:
Niestrudzony pielgrzym, założyciel kościołów na całym świecie, ten który rozpala ludzkie serca: oto postać św. Pawła, którego serce było sercem Chrystusa: "Cor Pauli cor Christi".

11 czerwca:
Jeśli zabralibyśmy św. Pawłowi Jezusa Chrystusa, to nie miałoby już racji bytu ani jego nawrócenie, ani jego życie, ani jego apostolstwo, ani jego kajdany, ani męczeństwo.

12 czerwca:
Święty Paweł jest piewcą Boga, orędownikiem chwały Boga, promotorem Jego kultu, krzewicielem Bożego prawa, sekretarzem Chrystusa, więźniem Chrystusa, jest człowiekiem żyjącym w Chrystusie.

13 czerwca:
Pośród naśladowców św. Pawła, którzy idą w sposób doskonały jego śladami po drodze własnej doskonałości, którzy doszli do chwały świętości, widnieją imiona Tymoteusza, Tytusa, Dionizego, Łukasza, Klemensa, Tekli...

14 czerwca:
Wszystkie powołania do apostolstwa były formowane, rozwijane, rzucone w dzieło głoszenia, jakim jest apostolstwo, i w szranki Chrystusa, aby zdobywać dla Niego dusze.

15 czerwca:
"Chrystus nie upodobał sobie w samym sobie" mówi św. Paweł. Apostoł w żaden sposób nie może popaść w poszukiwania samego siebie, aby sobie się podobać; przeciwstawiłby się w ten sposób własnej misji, działałby wbrew zasadzie apostolstwa.

16 czerwca:
Święty Paweł posiadał wiarę stałą, nadzieję pewną i miłość płomienną: "Któż mnie odłączy od miłości Chrystusa?".

17 czerwca:
Święty Paweł jest wzorem ubóstwa. W obfitości potrafił żyć obficie, a w niedostatku umiał cieszyć się tym, co było.


18 czerwca:
Święty Paweł był wzorem modlitwy. Duch modlitwy był tym, co pozwoliło mu przetrwać tak wiele cierpień i pokus. Pan, przedstawiając Ananiaszowi nawróconego Szawła, powiedział o nim: "Ecce enim orat: znajdziesz go modlącego się".

19 czerwca:
Święty Paweł jest dla nas wzorem każdej cnoty. Naśladując Boskiego Mistrza, najpierw sam się zmieniał, a potem nauczał innych. W ten sposób przyciągnął do siebie wiele dusz i szedł za nim pochód świętych.

20 czerwca:
Kto zbliża się do św. Pawła, krok po kroku przemienia się, uczy się żyć tak jak on, modlić się, tak jak on to robił. Szybko otwiera serce, staje się hojny, ma szerokie spojrzenie, jest gorliwym i czułym miłośnikiem Chrystusa.

21 czerwca:
Ciągle starać się postępować naprzód! Tak jak Chrystus propagandysta, jak św. Paweł Boży pielgrzym. Odczuwać w sobie "żyje we mnie Chrystus", którym żył Apostoł i towarzyszyć Kościołowi w jego trudnej drodze.

22 czerwca:
Święty Paweł jest wzorem apostoła. Był Apostołem niezłomny, który "omnia omnibus factus": zawsze był wszędzie, dla wszystkich. Był Apostołem pełnym śmiałości i przemierzył cały świat, aby go odnowić w nowym świetle: Jezusie Chrystusie.

23 czerwca:
Poznawać lepiej św. Pawła: wiele napisano na temat jego niezwykłej osobowości ludzkiej i duchowej, ale wiele jest jeszcze do powiedzenia. "Poznaj twojego Ojca": jego święte życie, jego apostolstwo, jego doktrynę, jego moc,  którą ma u Boga.


24 czerwca:
Odczuwanie "żyje we mnie Chrystus" jest pomocą i towarzyszeniem Kościołowi w jego dzisiejszej, trudnej drodze. Zawsze postępować naprzód!

25 czerwca:
Nie można być synem czy córką św. Pawła, jeśli nie postępuje się nieustannie na drodze pracy duchowej, w lepszym poznawaniu Boga, Ewangelii, nauczania Kościoła, Konstytucji; na drodze coraz doskonalszego posłuszeństwa zakonnego i w apostolstwie.

26 czerwca:
Tak jak św. Paweł należy być apostołem wydawnictw: należy mieć serce wielkie, które zdolne jest objąć całą ludzkość, działalność, która nie zna wytchnienia, heroizm. Od naszego wzoru musimy uczyć się sztuki "stawania się wszystkim dla wszystkich". Kluczem jest miłość: "In omnibus charitas!".

27 czerwca:
Kto poświęca się życiu paulistowskiemu, musi posiadać głębokie i pełne życie duchowe. Jeśli będzie je mieć, stanie się bez wątpienia wielkim apostołem, nawet jeśli jest ignorantem, jeśli nie jest rozumiany i pozostaje nieznany.

28 czerwca:
Święty Paweł jest naszym wzorem i mówi do nas: "Naśladujcie mnie tak, jak ja naśladuję Jezusa Chrystusa". On sam stawia siebie jako wzór sposobu naśladowania Jezusa Chrystusa.

29 czerwca:
Musicie być latoroślami będącymi w jedności z krzewem: krzewem jest Chrystus. Reprezentantem Chrystusa jest papież. Im bardziej czujecie się zjednoczeni z Kościołem, z papieżem, z Chrystusem Eucharystycznym i nauczycielem Ewangelii, tym bardziej wasze życie będzie radosne, skoncentrowane na Jezusie, tym lepiej wypełnicie waszą misję w Bożym Kościele.

30 czerwca:
Moc św. Pawła jest tak wielka, jak jego miłość. Jeśli potrzebujemy największych łask, jeśli o takie łaski go prosimy, to dajemy tym samym dowód naszego zaufania do miłości św. Pawła do nas: dajemy największą radość Bogu, który ofiarował nam św. Pawła; wraz ze św. Pawłem oddajemy Bogu największą chwałę, ponieważ to Bóg sprawił, że św. Paweł jest potężny.

w: J. Alberione, Paweł Apostoł. Natchnienie i wzór, Częstochowa 2013, s. 158-163.