Przemierzając świat

„Wkrótce będziecie miały następną Przełożoną Generalną - powiedział ks. Alberione - ale nie będziecie już miały matki”.

Na pogrzebie można było zobaczyć wzruszającą scenę: to Córki św. Pawła wzięły na ramiona ciężką trumnę i zaniosły ją do karawanu, udającego się na rzymski cmentarz Verano.

Trzy lata później - 5 lutego 1967 roku - jej doczesne szczątki zostały przeniesione „do domu” i złożone w dolnej krypcie sanktuarium Królowej Apostołów. W drodze powrotnej „do domu” jej trumnę niosło przez pewien czas ośmiu paulistów z różnych krajów: Mistrzyni Tekla była także ich matką.

Córki idą dalej jej śladem poprzez świat. Obecnie pracują w trzydziestu ośmiu krajach na wszystkich kontynentach. Starają się oddać na służbę Bogu i człowiekowi te „środki”, które źle używane, mogą siać zniszczenie i wyrządzić wiele zła. Dlatego w Kościele przez wiele lat się ich lękano, zaniedbywano je, a czasem umyślnie lub ze strachu nawet nie chciano ich poznać. Potrzebna była Tekla, nazbyt ufająca Bogu, by lękać się czegokolwiek. Potrzebna była ta dusza kontemplacyjna, by pomagać tylu kobietom w opanowywaniu nowych technologii i ubogacać je duchowo. Potrzebne było jej „łagodne kierowanie".

To było wyrażenie ks. Jakuba Alberione. Jego słowami kończymy dzieje Mistrzyni Tekli, Sługi Bożej, której cnoty osiągnęły stopień heroiczny.

„Pierwsza Mistrzyni była przekonana, że wszystko pochodzi od Boga, podporządkowane jest Bogu, wszelkie działanie ukierunkowywała na chwałę Boga. Gdy osiągnęło się ten stopień, dusza jest gotowa na wejście do raju, bo raj to uwielbienie Boga.

Była duszą kontemplacyjną. Modliła się wszędzie, bo nieustannie i w każdym miejscu zjednoczona była z Bogiem. Jej duch doskonalił się. Jaśniało w niej coraz żywsze światło... U schyłku życia przede wszystkim słuchała, rozważała i rozkoszowała się: szukając tylko chwały Bożej. To stanowi szczyt świętości... Mówiłem już tyle razy, że świętość osiągnięta przejawia się w szukaniu jedynie chwały Bożej. Pierwsza Mistrzyni osiągnęła ten stan”.

W: Domenico Agasso, Teresa Tekla Merlo. Życie dla Ewangelii, Wyd. Paulistki, Lublin 1995.